Nowoczesny przegląd serwisowy

Nasi specjaliści codziennie pracują nad przekazaniem jak największej wiedzy o rekuperacji i działaniu naszych central wentylacyjnych.
Ponadto na życzenie za pomocą wideo rozmów online, przeprowadzamy przeglądy serwisowe, oraz pomagamy w procesie ustawiania parametrów pracy.
  • Audyt online (płatny), należy wcześniej umówić z naszym biurem obsługi.

Instrukcje Video

Najedź na wybrany film i kliknij. Pliki video z symbolem „*” dostępne są dla autoryzowanych partnerów lub podczas „Audytów online”.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, ponieważ poza świeżym i zdrowym powietrzem, mamy również kontrolę nad wilgocią! Oczywiście, przy właściwie wykonanej instalacji i odpowiednim doborze rekuperatora.

Nie, ponieważ rekuperacja to komfort świeżego i zdrowego powietrza w domu. Ogrzewanie nie należy do jej zadań.

Tak! Posiadając rekuperację w domu, możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Tak, ale niekoniecznie to polecamy. Oba systemy są różne i każdy z nich pracuje na innej wymianie powietrza. Połączenie klimatyzacji z wentylacją jest jak najbardziej na +, jednakże przy dwóch oddzielnych instalacjach.

Tak! Jeśli prawidłowo dobierzemy sprzęt i przeprowadzimy właściwą instalację, to nasz rekuperator będzie współdziałał z okapem Ensy.

To zależy. Według naszego doświadczenia – osoby, które mieszkają w miejscach, gdzie powietrze jest stosunkowo czyste wymieniają je raz do roku. Natomiast osoby, które mieszkają w miejscach, gdzie powietrze jest znacznie bardziej zanieczyszczone, powinny wymieniać filtry raz na pół roku, a nawet i częściej! Wymiana filtrów w rekuperatorze jest bardzo ważna! Zanieczyszczone filtry bardzo źle wpływają na powietrze. Nie warto czyścić filtrów – chyba, że są mocno brudne i po ich odkurzeniu będą pracowały tylko do momentu jak najszybszego zakupu i wymiany na nowe, oryginalne filtry Ensy. Stosowanie zamienników niesie za sobą ryzyko uszkodzenia jednostki rekuperatora, a nawet całkowitą utratę gwarancji! Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w oryginalne filtry u swojego autoryzowanego serwisanta.

Naszym zdaniem najlepiej w miejscu gdzie jest on widoczny np. garaż lub kotłownia.

Tak. Nie zapomnijmy jednak, że wszystkie kanały powinny być bardzo solidnie zaizolowane termicznie. Dodatkowo, dobrze jest wzmocnić izolację termiczną rekuperatora.  

Sama instalacja GWC jest korzystna dla pracy rekuperatora, ale nie zawsze konieczna dla optymalnej pracy. W tym celu skontaktuj się z nami w celu przeanalizowania korzyści.

Błędy i sytuacje problemowe do rozwiązania samemu

  1. Nieodpowiednie nastawy rekuperatora, zwłaszcza w okresie gdy dom jest nowy, do roku czasu, centrala może w niewystarczającym stopniu pozbywać się wilgoci z budynku. W takim przypadku zgłoś się do swojego montera lub do nas (nastawa online według cennika Ensy online)
  2. Nieodpowiednia izolacja termiczna kanałów wentylacyjnych. W sytuacji gdy ciepłe powietrze w kanałach styka się z zimniejszą powierzchnią dochodzi do kondensacji – skraplanie. 
  3. Nieodpowiednia lub nieodpowiednio osadzona czerpnia i wyrzutnia. 
  4. Stosowanie nieoryginalnych filtrów o zbyt niskiej przenikliwości powietrza 
  5. Ważne jest, żeby początkowych ustawień centrali dokonywał wyspecjalizowany monter, w innym przypadku zgłoś się do nas.
  1. Centrala pracuje na wysokich obrotach 
  2. Centrala weszła w tym obniżania poziomu wilgoci (air quality na wyświetlaczu centrali)
  3. Nieodpowiednio wykonana instalacja wentylacyjna
  4. Zabrudzone filtry, czerpnia świeżego powietrza
  5. Brak tłumików, anemostaty bez wygłuszenia itp.
  1. Nieodpowiednie nastawy rekuperatora, zwłaszcza w okresie gdy dom jest nowy, do roku czasu, centrala może w niewystarczającym stopniu pozbywać się wilgoci z budynku. W takim przypadku zgłoś się do swojego montera lub do nas (nastawa online według cennika Ensy online)
  2. Nieodpowiednia izolacja termiczna kanałów wentylacyjnych. W sytuacji gdy ciepłe powietrze w kanałach styka się z zimniejszą powierzchnią dochodzi do kondensacji – skraplanie. 
  3. Nieodpowiednia lub nieodpowiednio osadzona czerpnia i wyrzutnia. 
  1. Nieodpowiednie nastawy rekuperatora 
  2. Nieodpowiednia termoizolacja kanałów 
  3. Uszkodzony kanał wentylacyjny  
  1. Wyłącznie rekuperatora, szczególnie w mroźne dni
  2. Nieodpowiednia izolacja termiczna kanałów wentylacyjnych. 
  3. Nieodpowiednia lub nieodpowiednio osadzona czerpnia i wyrzutnia. 
  4. Nieodpowiednie nastawy pracy rekuperatora
  1. Sprawdź napięcie w gniazdach 
  2. Sprawdź połączenia elektryczne i połączenia na płycie głównej. Wyjmij po kolei każdy przewód z płyty głównej, oczyść i włóż stabilnie w miejsce na płycie z którego wyjąłeś
  3. Podłącz wyświetlacz bezpośrednio do płyty głównej – tylko pod okiem specjalisty.
  4. Znajdź ze specjalistą przewód który trzeba wymienić i wymień go.
  1. Sprawdź stan filtrów
  2. Sprawdź czerpnię i wyrzutnię
  3. Zacznij od fachowego umycia wszystkich elementów rekuperatora: czujniki, grzałka, wymiennik, wentylatory.
  4. Sprawdź i jeśli trzeba zmień nastawy temperatur 
  5. Sprawdź przepływy powietrza – urządzeniem do mierzenia przepływów.  
  1. Zacznij od fachowego umycia wszystkich elementów rekuperatora: czujniki, grzałka, wymiennik, wentylatory.
  2. Sprawdź nastawy, często limity górne i dolne są zbyt duże, z czego mogą wynikać błędy podczas zmian pogodowych lub zmian parametrów pracy.

Centrala nie działa:

Sprawdź na wyswietlaczu w zakładce readings lub odczyty i poinformuj o wyświetlanych parametrach swojego serwisanta. 

  1. Wilgoć w centrali 
  2. Obciążona sieć lub gniazdo do którego podłączony jest rekuperator.
  3. Uszkodzona izolacja na jednym z przewodów rekuperatora
  4. Obciążenie urządzenia wywołane dużymi różnicami temperatur. 
Więcej informacji w pliku dla serwisantów „Tabela błędów” W każdym przypadku zalecamy korzystanie z usług wyspecjalizowanych serwisantów central wentylacyjnych.

Doradcy do spraw rekuperacji

Nasi specjaliści chętnie pomogą w dobraniu optymalnego rozwiązania, doradzą w kwestiach doboru sprzętu oraz objaśnia zagadnienia związane z montażem.