Ensy zapewnia kompleksową obsługę z zakresu
dystrybucji, montażu i serwisu systemów rekuperacji

Jak działa system Ensy®?

Zasada działania wentylacji kontrolowanej zapotrzebowaniem

Wentylacja kontrolowana zapotrzebowaniem, oprócz wysokiej wydajności niskiego SFP, zapewnia również odpowiedni przepływ powietrza we właściwym czasie. Dzięki najnowszej technologii zapewnia możliwość kontrolowania zapotrzebowania na wentylację, gwarantując odpowiednie środowisko we wnętrzach i utrzymanie niskiego zużycia energii.

Najważniejsze zalety rekuperatorów Ensy: 
 
 • Odzysk ciepła na poziomie 90%;
 
 
 • Wysoka wydajność nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach – jednostka może pracować w temperaturze -10°C np. na nieocieplonym poddaszu;
 
 
 • Optymalny poziom wilgotności powietrza – komfortowy i bezpieczny dla zdrowia w każdej porze roku;
Czujnik wilgoci:  Standardowo fabrycznie wbudowany w urządzeniu.  (Za wyjątkiem produktu AHU-200 (nieaktualny)). Podczas instalowania dodatkowych czujników w łazienkach / pomieszczeniach narażonych na wilgoć, czujnik ten zapewni szybszy sygnał o poziomie wilgotności w pomieszczeniu i zapewni szybszą wymuszoną wentylację.  (Maksymalny przepływ powietrza).
 
 
 • Bardzo cicha praca urządzenia, porównywalna z ciszą lub nieco od niej głośniejsza;
 
 
 • Niskie zużycie energii nawet w niskich temperaturach (również ujemnych). Rekuperator może pracować z całkowicie wyłączoną grzałką, a zatem jego pobór mocy będzie niższy. Grzałka wtórna w ENSY służy tylko do podbicia temperatury, a co za tym idzie nie pracuje w systemie ciągłym i pobiera dużo mniej energii elektrycznej;

 • Czyste, zdrowe i świeże powietrze dzięki precyzyjnym filtrom F7;

Duże precyzyjne filtry F7 zapewniają ochronę na pyłki ePM1 (najbardziej niezdrowe dla ludzi i zwierząt) oraz odpowiedni przepływ powietrza i cichą pracę rekuperatora. Dodatkową opcjonalną możliwością jest wymiana na filtr z aktywnym węglem obniżającym odczuwanie nieprzyjemnych zapachów zimą.

 
filtry F7 do rekuperatora
Warto również dodać, że Rekuperatory ENSY nie posiadają presostatów z uwagi na dużą powierzchnię filtrów i nawet w przypadku ich mocnego zabrudzenia, nie stanowią oporu powietrza dla instalacji pierwotnej. 
 
 
 • Możliwość podłączenia okapu kuchennego do piątego króćca o średnicy dn 125 – proces wyciągania powietrza z okapu omija wymiennik;

 • Brak odprowadzenia skroplin – ułatwia i przyspiesza pracę instalatorom;


 • Zastosowanie czerpnio-wyrzutni Kombi-Grid – jest to skandynawskie rozwiązanie umieszczenia czerpni i wyrzutni obok siebie na jednej ścianie. Mieszanie się powietrza nie przekracza 5;


 • Sterownik umieszczony na urządzeniu i/lub w pokoju oraz możliwość zmiany nastawień na urządzeniu mobilnym przez WiFi.

Akcesoria dodatkowe:

 • Detektor ruchu: Po zainstalowaniu w mieszkaniu, będzie sygnalizować urządzeniu konieczność zwiększenia prędkości, aż do maksymalnego przepływu powietrza.
 • Czujnik CO2: Może być zainstalowany w salonie, zasygnalizuje urządzeniu poziom zanieczyszczenia w pomieszczeniu.  Wentylacja jest regulowana według potrzeb.
 • Piec / kominek / łazienka: Bezprzewodowy przełącznik impulsowy może być używany w celu uzyskania zwiększonego zasilania przy użyciu paleniska.  Zamontowany w odpowiednim miejscu w stosunku do źródła ognia. Może być również umieszczony w pobliżu łazienki, co ułatwia obsługę dzięki zastosowaniu wymuszonej wentylacji.  (Maksymalny przepływ powietrza).
 • Panel sterowania umieszczony w odpowiednim miejscu w domu, aby monitorować i regulować wentylację w jak najprostszy możliwy sposób. Na nowszych modelach, z wyjątkiem (AHU-200, sufitowego AHU-300, sufitowego AHU 400, AHU 200 KV i KH), panel sterowania jest fabrycznie zamontowany w drzwiach frontowych. Istnieje możliwość zamówienia dodatkowego panelu sterowania, jeżeli chcesz regulować wentylację z innego pomieszczenia.
 • Urządzenie nadaje się do podłączenia zewnętrznego okapu kuchennego. Jest to alternatywne rozwiązanie dla problemów z wylotem powietrza przez ścianę.
 
 

Gdzie wykorzystywana jest rekuperacja?

 • We wszystkich domach wskazane jest stosowanie wentylacji kontrolowanej zapotrzebowaniem, czyli rekuperacji.
 • Wymuszony dopływ powietrza podczas rozpalania w nowoczesnych kominkach na drewno.
 • Wymuszone wyciąganie wilgoci z mokrych pomieszczeń podczas użytkowania.
 • Wymuszone odprowadzanie i dostarczanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa wiele osób, a nasycenie CO2 jest wysokie.
 • Niski poziom wentylacji i zmniejszone użycie energii, gdy przebywasz poza domem.
 

 

Wydajne centrale rekuperacyjne Ensy z serii AHU InoVent i profesjonalnie zaprojektowana i wykonana magistrala wentylacyjna to nie tylko czyste, pozbawione zarazków i nieczystości powietrze i oszczędności finansowe, ale także powietrze o optymalnej wilgotności, które wpływa na komfort oddychania wszystkich domowników nawet w okresie zimowym gdy wilgotność powietrza jest stosunkowo niska.

 

Dlaczego warto wybrać Ensy®

Istnieją dwa główne powody, dla których warto postawić na solidnej jakości instalację od ENSY:

1. Zapewnienie czystego, świeżego powietrza, które poprawi środowisko w pomieszczeniach mieszkalnych, gwarantując ci lepsze życie.

Nowe pomieszczenia mieszkalne są testowane pod kątem wycieków zgodnie z przepisami budowlanymi, co oznacza, że należy wymieniać powietrze poprzez stosowanie zrównoważonej wentylacji mechanicznej.

2. Zapobieganie uszkodzeniom spowodowanym przez pleśń i wilgoć.

Kiedy wszystkie nowe pomieszczenia mieszkalne są szczelne, ważne jest, aby uzyskać ich wentylację, by nie powstała wilgoć, która może wdać się w materiały.  To z kolei może prowadzić do powstania pleśni i gnicia.

Ponadto, istnieją idealne możliwości do personalizacji Twojego środowiska.  Można, na przykład, odciągnąć wilgoć z mokrej powierzchni podczas użytkowania, przyspieszyć dostawę powietrza w pomieszczeniach z kominkiem, w którym rozpalany jest ogień, wymusić wydalanie spalin przy konkretnym nasyceniu CO2, zminimalizować wentylację za pomocą funkcji „poza domem”, itp.

3. Gwarancja najwyższego poziomu sprawności latem i zimą.
Wszystkie urządzenia norweskiego producenta rekuperatorów wyróżniają się poziomem odzysku nawet powyżej 90% ciepła zimą i latem.

Funkcja lato zapewnia odzysk chłodniejszej temperatury z wewnątrz budynku.

 

Rekuperator obrotowe ENSY to niezawodność i najwyższa wydajność – części wyłącznie od uznanych europejskich producentów, doświadczenie w wentylacji niezmiennie od 1903 roku.


 

Doradcy do spraw rekuperacji

Nasi specjaliści chętnie pomogą w dobraniu optymalnego rozwiązania, doradzą w kwestiach doboru sprzętu oraz objaśnia zagadnienia związane z montażem.